Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót do pracy zdalnej bez trybu odwołania

20 kwietnia 2023 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

Pracodawca może wystąpić do pracownika z wiążącym wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej, jeśli uzgodniono ją w trakcie zatrudnienia. Gdy te ustalenia zapadły przy podpisywaniu umowy, konieczne jest porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające.

∑ Kodeks pracy przewiduje możliwość odwołania pracownika z urlopu. Może to nastąpić tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. Czy w przypadku powierzenia pracownikowi pracy zdalnej również będę mógł go odwołać? Czy będę musiał wskazać powody odwołania? Czy będę musiał zwrócić mu ewentualne koszty, które poniósł w związku z powrotem do pracy? – pyta czytelnik.

Nowelizacja kodeksu pracy nie przewiduje wprost możliwości odwołania pracownika z pracy zdalnej. Jednak art. 6722 § 1 kodeksu pracy stwarza pracodawcy możliwość wystąpienia do pracownika z wiążącym wnioskiem o zaprzestanie wykonywania pracy zdalnej i przywrócenie poprzednich warunków wykonywania pracy. To uprawnienie przysługuje pracodawcy wyłącznie w przypadku pracy zdalnej uzgodnionej w trakcie zatrudnienia.

Do 30 dni po otrzymaniu wniosku

Co do zasady termin przywrócenia poprzednich warunków wykonywania pracy ustalają strony stosunku pracy. Termin przywrócenia poprzednich warunków wykonywania pracy nie może być dłuższy niż 30 dni od dnia otrzymania wniosku. Jeśli strony nie osiągną porozumienia co do terminu przywrócenia poprzednich warunków pracy, przywrócenie to następuje w dniu następującym po upływie 30 dni od dnia otrzymania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12551

Wydanie: 12551

Spis treści
Zamów abonament